PROJEKTOWANIE SKIEROWANE NA POPRAWIENIE JAKOŚCI ŻYCIA

Projekty budynków ukierunkowane na poprawienie jakości życia, to przede wszystkim budynki, mające na uwadze użytkowników z ograniczeniami funkcjonalnymi, w tym szczególności budynki, oraz otoczenia, które będą odpowiadać na potrzeby i poprawę jakości życia osób starszych. W takich projektach nie chodzi tylko o rozwiązania architektoniczne, choć nadal niewiele firm, nawet w Polsce podejmuje się tego tematu. Chodzi bardziej o ograniczenie takich niekorzystnych zjawisk jak przegrzewanie, czyli efekt “wyspy ciepła” (heat island effect).
 
Na konferencji Futurebuild 2020 znalazło się kilka firm oferujących oprogramowanie lub usługę na bazie oprogramowania tj. ENVI-met® badające jak budynek będzie wpisywał się w otoczenie i w jakim stopniu na nie wpłynie. I nie zrozumcie mnie źle: wpływ zacienienia, transportu zawsze jest uwzględniany przy projektowaniu. Nowością tutaj jest badanie w jaki sposób nowy budynek wpłynie na komfort użytkowników budynku oraz mieszkańców sąsiednich budyków- np. jaki udział będzie miał budynek w okresach upałów i w jakim stopniu zakłóci przepływ powietrza.
 
Niektóre firmy, takie jak Greenpass®, przyznają nawet swoje certyfikaty na podstawie tego, jak budynek wypada w porównaniu z budynkami referncyjnymi pod kątem: (i) niewelowania wpływu zmian kimatycznych, (ii) zarządzania wodą powierzchniową, (iii) niewelowania negatywnego wpływu na przepływ powietrza, (iv) niwelowania zmniejszania bioróżnorodności, (v) zarządzania dostępną energią, (vi) oraz Uwaga! jak wypada pod kątem opłacalności kosztowej (biorąć pod uwagę cykl życia budynku).
 
Greenpass pracuje z administracją miejską Wiednia, i jest dużo szansa, że niedługo aspekty oceniane przy certyfikacji Greenpass, będą uwględniane przy wydawaniu pozwoleń na budowę.

Comments are closed.